Blog > Bülten

En İyi̇ Sanatçı İsmi̇ Nasıl Seçi̇li̇r?

Posted by Dijital Müzik Dağıtım | Sep 20, 2021

Bir sanatçının yapabileceği en önemli şeylerden biri, doğru sanatçı adını seçmektir. Sanatçı adınız, bir müzisyen olarak kim olduğunuzu markalaştırmanın başlangıç ​​noktasıdır. Bu nedenle, ister yeni bir sanatçı olun, ister yeniden markalaşan köklü bir müzisyen olun, marka oluşturmak için zaman ayırmanız gerekmektedir.

Sanatçı adınızı nasıl seçeceğinizle ilgili en iyi ipuçları bu makalemizde ve blog sayfamızda yer almaktadır.

MARKANIZI BİLİN

Bir isme karar vermeden önce, markanızı nasıl ifade ettiğini ve ona nasıl uyduğunu düşünmelisiniz. Adınızı değiştirmek gerçekten zor olabilir, özellikle de müzik çıkardıysanız ve takipçiler kazandıysanız hayranlarınıza bir sanatçı olarak kim olduğunuz hakkında fikir verebilir. Müziğiniz, görünümünüz ve sunmaya çalıştığınız genel görüntü ile anlamlı olmalıdır.

MÜZİK TÜRÜNÜZE UYUN

Müzik türünüze uygun bir isim seçin. Dinleyiciler, adınızdan ne tür müzik yaptığınız hakkında bir fikir alabilmeli ya da en azından ondan tamamen etkilenmemelidir. Hiç kimse “Mosh Pit Maniacs” adlı bir gruptan rahatlatıcı bir caz müzik gelmesini beklemez. Unutmayın, adınız hala genel markanıza uyması gereken bir bulmacanın önemli bir parçasıdır.

ORİJİNALLİK VE BENZERSİZLİK

Kimse başka bir sanatçıyla karıştırılmak istemez, bu nedenle benzersiz ve orijinal bir isim seçmek sizi diğerlerinden ayırmanıza yardımcı olacaktır. Ortak bir ad seçmek, müziğinizin başka bir sanatçıyla karıştırılması veya müziğinizin müzik mağazalarında ve akış platformlarında yanlış sanatçı kataloğuna bile yerleştirilmesi gibi büyük sorunlara neden olabilir. Birinin sanatçı ismini kullanmadığından emin olmak için, önce adınızı Google'a yazdığınızdan emin olun (veya ticari markasını almış olabilir!). Aksi takdirde, hiçbir zaman arama sonuçlarının en üstünde olamazsınız.

GERÇEK ADINIZI KULLANMAK

Kendi gerçek adınızı kullanıyorsanız, "Mike" veya "Eve" gibi oldukça yaygın bir şeyse, değiştirin. Soyadınızı onunla kullanın veya akılda kalıcı bir tane oluşturun.

GENEL OLMAYIN

İnsanların sizi daha kolay bulabilmesi için genel adlar kullanmaktan kaçının. Adınız genel bir şey içeriyorsa, insanlar sizi aradığında birçok alakasız ve istenmeyen sonuç alırsınız. İsimler çok genelse, yayınınız müzik dağıtımı sırasında mağazalar tarafından ertelenebilir veya reddedilebilir.

YAZILIMLARA DİKKAT EDİN

Adını kulağa geldiği gibi hecele! Garip ve vahşi yazımlar, kalabalığın arasından sıyrıldığınızı düşünmenize neden olabilir, ancak bu, potansiyel hayranların ve dinleyicilerin müziğinizi bulmasını gerçekten zorlaştırabilir. Hayranlarınız adınızı nasıl heceleyeceklerini veya telaffuz edeceklerini bilmiyorlarsa, sizi takip etmeleri zor olacaktır.

Ayrıca, adınızda sembollerden kaçınmanız muhtemelen iyi bir fikir. Açık nedenlerle, bu, insanların arama sonuçlarında sizi bulmasını zorlaştırabilir ve bazı mağazalar, müzik yayınlamaya gittiğinizde sembollü isimleri bile kabul etmeyebilir. Yani, Elon Musk'ın oğlunun adını "X Æ A-12" demeyi denediniz mi - hatta arama sonuçlarına yazmayı denediniz mi :)

Adınızı kesinleştirmeden kendinizi pazarlayamazsınız, ancak sürecin bu kısmında acele etmeyin. Zaman ayırın ve mükemmel olanı bulun.

ÇÖZÜM

Bir sanatçı olarak markanızın tonunu ayarlamak için mükemmel sanatçı adını seçmek için zaman ayırın. Karışıklıktan kaçının, hayranların sizi bulmasını kolaylaştırın ve yaptığınız işe sadık kalın. Hangi adı seçerseniz seçin, mutlu olduğunuz bir şey seçtiğinizden emin olun.

Müziği yayınlamaya ve telif hakedişi almaya hazır mısınız? Şimdi ücretsiz Dijital Müzik Dağıtım’a kaydolun ve müziğinizi Spotify ve Apple Music dahil tüm büyük akış platformlarına sınırsız yükleyin.